Skúsenosti oceníte neskôr ...

       

        Ahojte!  Volám sa Juliána Varghová a som študentkou štvrtého ročníka Gymnázia arm. gen. L. Svobodu v Humennom. Na podnet pani profesorky Ing. Daniely Pajdlhauserovej som sa rozhodla napísať do školského časopisu a podeliť sa s vami o moje dojmy z odbornej činnosti počas štúdia na gymnáziu.
Už od základnej školy medzi moje obľúbené predmety patrila biológia, a tak som sa jej chcela venovať aj na gymnáziu o trochu viac ako ostatným predmetom. Olympiáda z biológie pre mňa ale nebola dostatočne lákavá a vtedy, v druhom ročníku, som sa po prvýkrát zoznámila so SOČkou.  Mnohí z vás určite ani netušíte, čo je to Stredoškolská odborná činnosť. Ja sama som o nej na začiatku veľa nevedela.
        Stredoškolská odborná činnosť (SOČ) predstavuje prehliadky tvorivého myslenia a vedomostí  v sedemnástich súťažných odboroch. Autor resp. kolektív autorov predkladá svoju prácu na posúdenie odbornej komisii, s ktorou sa osobne stretne pri jej obhajobe. To všetko je len teória, ktorá ale nezobrazuje skutočnú tvár tejto súťaže.
        Navonok možno obyčajná práca, za ktorou sú ale skryté prebdené noci, mesiace vytrvalej práce, množstvo povinností, stretnutí, stresu a odriekania vecí, ktoré sú pre iných študentov samozrejmosťou. Dva roky po sebe som sa pod vedením pani profesorky RNDr. Márie Kochanskej zapojila do tejto súťaže v odbore 06 Zdravotníctvo. Najprv som vypracovala prácu na tému „Riziká umelých zásahov do ľudského tela“. S touto prácou som sa prepracovala na celoštátne kolo, čo všetci pokladali za obrovský úspech. Po skončení celoštátneho kola mi padol veľký kameň zo srdca. Mala som konečne čas na priateľov  a iné záujmy. Aj keď som sa zaprisahala, že sa do SOČ viac nezapojím, už počas letných prázdnin som rozmýšľala nad zaujímavými témami do súťaže, ktoré by dokázali zaujať odbornú komisiu. Nakoniec po rozhovore s mladšou sestrou po návrate zo školského výletu bolo rozhodnuté. Jej spolužiak sa chcel predviesť pred kamarátmi, a preto vypil naraz dva energetické nápoje. Len tak, z frajeriny. Chlapcovi ale prišlo zle, nemohol dýchať a bol prevezený do najbližšej nemocnice. Kto by to bol povedal, že nápoj, ktorý je bežne predávaný vo všetkých obchodoch, môže takto ublížiť? Najbližšie mesiace som preto venovala problematike energetických nápojov a tvorbe  práce na tému „Energia v plechovke – dobrý sluha, zlý pán!“. Moja príprava bola zodpovednejšia, vedela som už, čo ma čaká, načo si mám dať pozor a čo naopak nesmiem zanedbať. Podarilo sa mi „prejsť“ cez regionálne, krajské kolo a na celoštátnom kole sa umiestiť na 2. mieste.  Nebol to len môj úspech. Aj touto cestou by som chcela poďakovať všetkým, ktorí mi s prácou pomáhali. Na chvíľu som si vydýchla, no tušila som, čo to znamená. Zaistila som si miesto na Medzinárodnej prehliadke vedy a techniky, prehliadke s názvom ESI 2011.
        Expo Science International (ESI) má dlhoročnú tradíciu a organizuje sa od roku 1987 v rôznych krajinách sveta. ESI 2011 je 13.ročník tejto veľkolepej medzinárodnej súťaže (organizuje sa každý nepárny rok). Účastníci tejto prehliadky sú  študenti vo veku do 22 rokov, ktorí sú  vybraní spomedzi najlepších z príslušných štátov. Získajú tak možnosť prezentovať svoj vedecký projekt v anglickom jazyku pred odborníkmi z vedeckej komunity, rovesníkmi i pred širokou verejnosťou. Na nej sa zúčastní 60 krajín z celého sveta. V minulých rokoch sa medzinárodná prehliadka konala v Moskve, predtým v Tunise a tohto roku to vyšlo na Bratislavu.
        Zatiaľ čo moji priatelia trávili leto na kúpalisku a užívali si teplé počasie, ja som mala ďalšie povinnosti. Prácu som musela preložiť a naučiť sa ju v anglickom jazyku, keďže na medzinárodnej prehliadke bola angličtina hlavným jazykom. S touto neľahkou úlohou mi pomohla pani profesorka Mgr. Eva Jozefčeková, ktorá si aj napriek veľkej zaneprázdnenosti našla na mňa čas. Takisto som musela navrhnúť aj letáky a poster v anglickom jazyku, ktoré mi potom vyhotovili v reklamnej agentúre.


        V Bratislave som bola týždeň a bolo to naozaj veľmi namáhavé. Tri dni strávené v Inchebe vysvetľovaním podrobností o vašom projekte, dajú naozaj poriadne zabrať. Organizátori pre nás pripravili množstvo výletov, z ktorých sme si mohli vybrať. Keďže som bola veľmi unavená, potrebovala som si oddýchnuť a liezť na Bratislavský hrad sa mi vôbec nechcelo. Vybrala som si výlet do Lipót – termálne kúpalisko v Maďarsku, kde som si poriadne oddýchla a načerpala sily do nasledujúcich dní.
        Taktiež kultúrny večer, do ktorého sme sa aj my zapojili, bol veľmi zaujímavý. Jednotlivé štáty sa snažili zaujať  tancom, spevom či  predstavovaním svojej krajiny. Aj výlet do neďalekého Červeného kameňa sa organizátorom veľmi vydaril.
        Na týchto súťažiach som získala mnoho skúseností, spoznala množstvo zaujímavých ľudí a zažila more nezabudnuteľných zážitkov. Viem, že možno pre každého nie je práca, ktorú musí vynaložiť mimo povinného učenia práve lákavá, no určite to stojí zato :)

       

ESI 2011 prostredníctvom fotografií:

   

Zastúpenie SR na ESI 2011