Do it for the future
„Sprav to pre budúcnosť“ - v tomto duchu sa nesie názov projektu, do ktorého je zapojené aj Gymnázium arm. gen. L. Svobodu v Humennom a ktorý za slovenskú stranu koordinuje PhDr. Marta Drozdová.
Škola participuje na tomto projekte, v rámci ktorého sa komunikuje v anglickom jazyku, už druhý rok. Po stretnutiach v Poľsku, Španielsku a Nemecku sa teraz členovia projektu stretli v Taliansku. Témou bola environmentálna problematika - ako chrániť svoju krajinu, ako naučiť žiakov, ale aj dospelých separovať a urobiť niečo nielen pre seba, ale aj životné prostredie.
Malú delegáciu z humenského gymnázia tvorili 4 žiaci (Veronika Jakubová, Dominika Kostolníková, Patrik Kozár a Peter Pavlenko z 3.ročníka) a 4 učitelia (PhDr. Marta Drozdová, RNDr. Marián Hamrák, PaedDr. Jana Kababíková a Mgr. Miloslav Melník).
V dňoch od 22.10. do 28.10.2011 sa ich prechodným „domovom“ stalo Taliansko.
Bola sobota ráno a celá naša skupina čaká na letisku v Košiciach. Po prílete nás Rím privítal skutočne nádherným počasím. Únava z cesty rýchlo opadla a v priebehu niekoľkých hodín sme si všetci spoločne mohli vychutnať krásy tohto veľkomesta. Koloseum, Panteón, Fontána di Trevi a iné historické stavby boli úžasné, ale osobná účasť na bohoslužbe celebrovanej pápežom Benediktom XVI. priamo na Námestí sv. Petra bola pre gymnazistov veľmi silným celoživotným zážitkom.
V nedeľu večer sa presúvame do Maceraty. Práve Macerata bolo mesto, v ktorom sa projektové stretnutie konalo. V podvečer na stanici si nás vyzdvihli naše hostiteľské rodiny, u ktorých sme strávili nasledujúci týždeň.
V pondelok sme mali možnosť zúčastniť sa na vyučovaní v talianskej škole. Veľmi sa nám páčil priateľský prístup učiteľov k žiakom a naopak. V poobedňajších hodinách sme sa vo voľnom čase vybrali so svojimi novými kamarátmi spoznávať mesto.
Utorok bol deň, keď každá krajina prezentovala svoju aktivitu. Slovenská strana sa prezentovala videofilmom o separácii odpadov a nápadov o vylepšení životného prostredia do budúcnosti (autor Martin Luther, 4.ročník) a Ekologickou mapou (vytvorenou z odpadového materiálu, plachty a kartónov), ktorá teraz zdobí chodbu našej školy. Našu prezentáciu vyhodnotili ostatné delegácie ako najlepšiu.
Humenčania prezentujú svoju prácu (Foto: Mgr. Melník)
Popoludnie sme strávili v kolosálnej záhrade Abbadia di Fiastra, neskôr sme sa presunuli do „eco-friendly housu“, kde nám ukázali, na čo všetko sa dá využiť nepotrebný alebo recyklovaný materiál. Na záver sme navštívili vináreň, kde sme mali možnosť ochutnať nielen produkty z hrozna, ale aj mnoho iného tradičného talianskeho jedla.
V stredu sa uskutočnila poznávacia prehliadka po meste, ktorú neskazilo ani zlé počasie. Všetci mohli spoznávať mestské historické pamiatky, ale poobzerať sa aj po okolitých obchodoch. Po prehliadke mesta sa celý projektový tím stretol v škole, kde si pre nich učitelia a žiaci prichystali ukážky talianskej kuchyne. Treba povedať, že všetkým všetko veľmi chutilo :)
Vo štvrtok sa konal spoločný celodenný výlet. Žiaci a učitelia navštívili Loreto, Sirolo, Monte Conero s prekrásnou plážou, biofarmu na výrobu tradičných a obľúbených talianskych cestovín, ale aj jaskyňu Frasassi Caves, ktorej prehliadka všetky delegácie neskutočne očarila.
V piatok skoro ráno sa končí náš pobyt. Po týždni prežitom v krásnej krajine príznačnej svojou pohostinnosťou sa nikomu nechcelo odísť, preto nie div, že pri rozlúčke sa v očiach niektorých zalesklo aj pár sĺz.
Všetci, žiaci aj učitelia, si z projektového stretnutia odniesli bohaté zážitky a skúsenosti do života. Žiaci ocenili najmä možnosť stretnúť sa s príjemnými ľuďmi a spoznať tak taliansku kultúru. Boli ubytovaní v rodinách, a tak prakticky mohli zlepšovať komunikačné zručnosti z anglického jazyka, ale naučiť sa aj základné frázy z taliančiny. Učitelia zase zhodnotili doterajšie fázy projektu a konkretizovali ďalšie kroky súvisiace s podstatou environmentálneho správania sa žiakov.
Ďalšie projektové stretnutie sa bude konať v marci v Humennom, čo znamená, že budeme hosťujúcou krajinou. Žiaci gymnázia sa na to už tešia a prezentovanie svojho mesta a širšieho regiónu berú veľmi vážne. „ Budeme sa snažiť urobiť Humennému dobré meno vo svete.“, zhodli sa žiaci-účastníci projektového stretnutia.
Dominika & Veronika & Patrik