Poznaním minulosti k lepšej budúcnosti
Ako priblížiť dnešným mladým históriu? Na Gymnáziu armádneho generála Ludvíka Svobodu na to idú veľmi nevšedne, no originálne. V piatok 13.04.2012 sa tu uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy Anna Franková - Odkaz dejín dnešku.
Anna Franková, nemecké dievča židovského pôvodu, ktoré sa spolu so svojou rodinou ukrývalo počas 2.svetovej vojny v Amsterdame, no tesne pred koncom vojny padlo za obeť nacistickému vyvražďovaniu. Život počas ukrývania zachytila vo svojom denníku, ktorý sa zachoval a po vojne zostal zverejnený. Práve Anna a jej denník sú hlavnou náplňou výstavy venovanej 2. svetovej vojne.
Medzinárodný vzdelávací projekt bol vytvorený v dome A. Frankovej v holandskom Amsterdame a od roku 1996 už obletel takmer celý svet. Od roku 2005 do apríla 2011 sa do projektu zapojilo 34 stredných škôl na Slovensku, kde sa za sprievodcov výstavy vyškolilo niekoľko stoviek študentov. Odvtedy ich pribúda čoraz viac a okrem iných slovenských miest prebieha výstava aj v tom našom, v Humennom. Gymnázium arm.gen. L.Svobodu, ako hostiteľa projektu, vybrala nadácia Milana Šimečku, ktorá je zároveň jeho zakladateľom. Na gymnáziu bolo vyškolených 14 žiakov formou dvojdňového workshopu, po ktorom sa z nich stali hlavní sprievodcovia projektom. ,,Do projektu som sa prihlásil najmä preto, že ma baví dejepis. Verím, že mi táto výstava pomôže zlepšiť komunikáciu s ľuďmi a bude pre mňa dobrou skúsenosťou. Téma holokaustu je veľmi zaujímavá a mladým ľuďom odovzdáva odkaz Anny Frankovej, ktorý sa dá uplatniť aj v dnešnej spoločnosti,“ hovorí tretiak Tomáš, ktorý je jedným zo sprievodcov na gymnáziu. Výstava je realizovaná formou 30 panelov, kde sú citované nielen úryvky z Anninho denníka. Je to akási cesta 2. svetovou vojnou, od vymenovania Adolfa Hitlera za ríšskeho kancelára v roku 1933 až po kapituláciu Nemecka. Žiaci gymnázia budú ešte mesiac fungovať ako sprievodcovia výstavou.
Nástup nacizmu, antisemitskú propagandu a tragické dôsledky tejto ideológie, aj to ukazuje výstava. No zaoberá sa aj osudmi ľudí - záchrancov, ktorí riskovali vlastné životy tým, že pomáhali Židom, či iným spoločensky netolerovaným skupinám. Tieto prejavy ľudskosti a vzájomnej pomoci by nám všetkým mali ísť príkladom, pretože výstava sa nezaoberá len rasizmom v minulosti. Nabáda nás všetkých zamyslieť sa nad otázkou diskriminácie aj v súčasnosti, či už rasovou, náboženskou, etnickou a podobne.